SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE W ZAKŁADZIE KARNYM

Napisany dnia: Grudzień 22, 2015

SPOTKANIE  PRZEDŚWIĄTECZNE  W  ZAKŁADZIE  KARNYM

Choć do świąt Narodzenia Pańskiego jeszcze kilka dni, to niejako wyprzedzając czas,  w wielu miejscach ludzie już składają sobie życzenia. Święta już dotarły także i do włocławskiego Zakładu Karnego, gdzie
18 grudnia, odbyło się  spotkanie wigilijne. Dzięki inicjatywie pana kapitana Grzegorza Kobielskiego (dyrektora tejże jednostki penitencjarnej) swoją obecnością zaszczycił nas Ordynariusz diecezji włocławskiej J. Eks. Ks.  bp Wiesław Alojzy Mering wraz z kapelanem ks. Januszem Bartczakiem.
Po przywitaniu dostojnych Gości przez dyrektora placówki,  pierwsze kroki skierowaliśmy do więziennej kaplicy, która znajduje się na terenie zakładowej szkoły. Skazani od dłuższego czasu oczekiwali tego wydarzenia. Po wzajemnym, nader miłym przywitaniu, Ojciec naszej diecezji opowiedział o istocie  świąt Bożego Narodzenia, które w sposób szczególny są związane z historią człowieka. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem nabiera wyjątkowego wymiaru w tym miejscu. Osamotnienie i odłączenie od najbliższych staje się wyjątkowo ciężkie zwłaszcza w tym okresie. Ponieważ święta to jednak czas radości, a nie smutku, więc nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania, bowiem śpiew od zawsze rozweselał ludzkie serca.
Z pomocą przybyła organistka siostra Kolumbana – należąca do Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego – która od pewnego już czasu, z dobroci swego serca, uczy osadzonych śpiewu.  Spotkanie w kaplicy zakładowej zakończyło się wzajemnymi życzeniami i podziękowaniami. Figura Matki Bożej z Guadalupe, wręczona księdzu Biskupowi przez  prowincjała braci pocieszycieli

(o. Kamila M. Kraciuka CCG) okazała się radosnym prezentem dla naszego czcigodnego Gościa.
Matka Boża z Guadalupe jest bowiem Patronką naszego Pasterza, który z radości swego serca opowiedział wszystkim zebranym historię  objawienia Najświętszej Maryi Panny w Guadalupe. Oczywiście nie mogło zabraknąć szczerych podziękowań także i od tych, którzy najbardziej wyczekiwali tego wigilijnego spotkania. Ziściło się to w osobie pana Waldemara – przedstawiciela „braci osadzonych” – który w słowach płynących wprost z jego męskiego serca podziękował dostojnemu Gościowi za obecność, za życzliwość, za wspólny śpiew i za to, że potrafi dawać nam wszystkim nadzieję.

Kolejnym punktem  tego wyjątkowego wieczoru było spotkanie wigilijne w  budynku administracji. Tam czekała już kadra oficerska z dyrektorem na czele,  wice prezydent Włocławka (pani Magdalena Korpolak – Komorowska) i wielu innych znamienitych gości. Powitania, odczytanie fragmentu Ewangelii, poświęcenie opłatków i życzenia – wszystko w świątecznej, przemiłej atmosferze. Uroczysta kolacja zamknęła ten wyjątkowy dzień, pełen jakże wspaniałych i niecodziennych wrażeń.

Księże Biskupie – dziękujemy za to, że jesteś z nami, a szczególnie za Twą obecność wśród tych, „którzy się źle mają” (Mt 9, 12). Niech Miłosierny Bóg błogosławi wszelkich ludzi dobrej woli.