16-17 PAŹDZIERNIKA – BRACIA U PANI JASNOGÓRSKIEJ

Napisany dnia: Październik 19, 2017

16-17 PAŹDZIERNIKA – BRACIA U PANI JASNOGÓRSKIEJ

Tegoroczne, 35 spotkanie braci zakonnych na Jasnej Górze przebywało pod hasłem: „Idźcie i głoście”. W programie pielgrzymki nie zabrakło Mszy Świętej, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Koronka do Miłosierdzia Bożego, modlitwy różańcowej, Apelu Jasnogórskiego, a także konferencji, którymi prelegentami byli: o. dr Filemon Janka, franciszkanin z Poznania, wikariusz prowincjalny oraz o. Stanisław Rudziński, paulin, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. O. dr Filemon Janka podjął temat wirtualnego świata oraz pojęcia idealizmu i realizmu w tym świecie.

„Posługa braci zakonnych w Kościele jest bardzo ważna. Może niezauważalna, ale jakże cenna i piękna – podkreślił o. dr Filemon Janka – Ojciec Święty św. Jan Paweł II mówił o życiu zakonnym, że ono jest kwiatem Ewangelii, sądzę, że ci bracia, którzy posługują na różnych niewidocznych stanowiskach, są takimi kwiatami, które pachną. Jest to posługa wyjątkowa, ale też wymagająca wyjątkowego poświęcenia, stąd pewnie kryzys powołań dotyczy w sposób szczególny tej sfery życia zakonnego”.

O godz. 11.00. została odprawiona uroczysta Eucharystia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. W drugim dniu pielgrzymki w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski, który wyraził wdzięczność za posługę braci w Kościele i dla Kościoła. Zachęcał do dawania świadectwa pokory i miłości. „By mieć odwagę w tym świecie i jak św. Paweł mówić ludziom «ja się Ewangelii nie wstydzę». I by poprzez świadectwo, zwłaszcza braterskiej jedności, nawrócenia, troski, miłości o Kościół i bliźnich, nieść własnym życiem świadectwo nadziei temu światu, a nie proroctwo nieszczęść” – mówił abp Polak. Kaznodzieja zapewniał braci, ze Jezus chce świadków, ludzi, którzy szerzą nadzieję, „także poprzez swój sposób akceptowania, uśmiechania się, kochania”.