14 STYCZNIA – WYJĄTKOWE SPOTKANIE… 1

Napisany dnia: Styczeń 23, 2018

14 STYCZNIA – WYJĄTKOWE SPOTKANIE… 1

W poniedziałkowe przedpołudnie wyruszyliśmy z Marianki do Bojnic na spotkanie z Panem Štefanom Vyletelkou. Pan Štefan, był członek naszego Zgromadzenia, który będąc na etapie formacji nowicjackiej w klasztorze pocieszycieli w Levicach przeżył na własnej skórze doświadczenie tzw. barbarskiej nocy. Spotkanie było ogromnym ubogaceniem dla obu stron, nie tylko historycznym ale przede wszystkim duchowym. Pan Štefan podzielił się wrażeniami ze swojego spotkania z Milým Otcom – Założycielem naszego Zgromadzenia, którego po raz pierwszy poznał w 1949r. W czasie Jego odwiedzin pełnił służbę zakrystianina i ministrował Mu do Mszy Świętej. Zaraz po niej odbył się uroczysty obiad, ku czci Założyciela na którym była obecna cała wspólnota zakonna.

Dziś Pan Štefan dożywa jesieni swojego życie. W maju wraz z małżonką będą obchodzić 60 rocznicę swojego ślubu. Mimo upływającego czasu nie sposób nie zauważyć w Jego życiu wciąż obecnego ducha pocieszycieli wyniesionego z klasztoru.

Warto wspomnieć, że również z Bojnic pochodziło jeszcze dwóch pocieszycieli, rodzonych braci: o. Bernard o. Michał Kurucárovie, pochowanych na pobliskim cmentarzu, których odwiedziliśmy z modlitwą. To kolejne świadectwo w kroku do otwarcia procesu informacyjnego Ojca Józefa Litomiskiego. Bogu niech będą dzięki za tych, których stawia nam na tej drodze!