28 SIERPNIA – UNITAS DURAT MEDAL DLA…

Napisany dnia: Wrzesień 3, 2018

28 SIERPNIA – UNITAS DURAT MEDAL DLA…

We wtorek (28 sierpnia) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego odbyła się uroczystość wręczenia medali Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla 59 organizacji w uznaniu zasług na rzecz budowania polskiej suwerenności i demokracji. Medale zostały wręczone w ramach obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Wydarzenie wpisuje się w cykl uroczystości odbywających się w regionie w stulecie odzyskania niepodległości.

Ceremonię rozpoczęto pieśnią bardów polskich i występem Orkiestry Wojskowej. Z udziałem grupy rekonstrukcyjnej odbyła się inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego, premiera Wincentego Witosa i generała Józefa Hallera.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, goście wysłuchali fragmentu homilii Jana Pawła II wygłoszonej na warszawskim Placu Zwycięstwa.

Wśród instytucji uhonorowanych marszałkowskim jubileuszowym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis znalazły się związki i organizacje związane z okresem walki w PRL-u, związki kombatanckie oraz parafie i sanktuaria, w tym Sanktuarium Męczeństwa Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

W  trakcie uroczystości zbierano podpisy pod deklaracją mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Przyjęcie deklaracji wpisuje się w regionalne obchody jubileuszowe. Jako pierwsi podpisy pod nią złożyli rówieśnicy odrodzonej Polski, honorowi goście uroczystej części kwietniowej sesji sejmiku województwa.

(za: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

rocznica_12