2 LUTEGO – ŻYĆ OFIAROWANIEM

Napisany dnia: Luty 3, 2019

2 LUTEGO – ŻYĆ OFIAROWANIEM

Kościół już od 23 lat dzięki inicjatywie Świętego Jana Pawła II w święto Ofiarowania Pańskiego celebruje Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to czas radosnego dziękczynienia za dar rodzin zakonnych jak również świętości ich założycieli, którzy tworzą bogatą, duchową mozaikę Kościoła. ,,Życie konsekrowane -jak mówił Papież Polak- znajduje się w samym sercu Kościoła” dlatego powołani gromadzą się w ten dzień w katedrach by wraz ze swoimi pasterzami dziękować za łaskę powołania. Nasi współbracia mieszkający na co dzień w Domu Prowincjalnym we Włocławku wzięli udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Alojzego Meringa, ordynariusza włocławskiego.

Okolicznościową homilię wygłosił o. Mariusz Dębiński OFM, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei we Włocławku. Ojciec Kustosz odniósł się do wydarzenia z życia Biedaczyny z Asyżu: „Święty Franciszek stanął kiedyś przed swoim biskupem, i na znak całkowitego poświęcenia się Bogu, zrzucił z siebie szatę – biskup okrył wtedy Franciszka swoim płaszczem”. „Czujemy się tak, jak niegdyś Franciszek – otuleni ciepłem biskupiego serca”, okryci szatą Kościoła.”

W czasie Mszy Świętej konsekrowani odnowili swoją profesję zakonną: ,,świadomi przeżytych lat i otrzymanych łask, mimo naszej ludzkiej słabości, na tym etapie życia, odnawiamy nasze śluby i przyrzeczenia: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa a także inne zobowiązania właściwe każdej wspólnocie”.

Cały dzień był swoistą refleksją za łaskę powołania i konsekracji jak również dziękczynienia za każdego współbrata i dar pocieszycielskiego charyzmatu w łonie Kościoła.