2 MARCA – 131 URODZINY

Napisany dnia: Marzec 3, 2019

2 MARCA – 131 URODZINY

Marzec pod wieloma względami jest  wyjątkowym miesiącem dla naszego Zgromadzenia. Dokładnie 131 lat temu w niewielkiej wiosce Hořiněvsi w północnych Czechach przyszedł na świat Założyciel naszego Zgromadzenia Ojciec Józef Litomiski. Dzień ten był szczególnym czasem modlitwy i dziękczynienia za osobę Miłego Ojca – jak o naszym Założycielu mówili współbracia.

Niewątpliwie wiele informacji z tego okresu pozostawił po sobie Ojciec Józef. W wieku 16 lat rozpoczął pisać swój duchowy pamiętnik. Pierwszą stronę tego dzieła rozpoczął słowami:

            urodziłem się 2 marca 1888 r. w Hořiněvsi (na ziemi czeskiej), w rodzinnych stronach sławnego Hanka. Dwa dni później zostałem ochrzczony w kościele parafialnym świętego Prokopa, do którego często uczęszczałem z babcią na nabożeństwa. Mieszkałem tu przez  trzy lata. Wspominając opowieści mojej matki, przypominam sobie małe, przytulne domki, podwórko i ogród. Często chodziłem grać do zamku. Miałem wielu przyjaciół, ale najlepszym z nich był Cyryl. Były to piękne, dziecięce, beztroskie chwile.

Tato, Alojzy był z wykształcenia piekarzem, mama Franciszka, z domu Kolovrátnikova, pochodziła z Hořiněvsi. Józef wychowywał się wśród dwóch starszych braci: Alojzego i Jarosława oraz jednego młodszego – Bogusława.  Rodzina była uboga, jednoczył ją jednak głęboki duch wiary.

Rodzina Litomiskich mimo wielu starań rodziców o godną przyszłość swoich synów, borykała się z problemem ubóstwa. Trudna sytuacja materialna, jaka gościła w ich domu, często zmuszała ich do zmiany miejsca zamieszkania, by dorastającym synom zapewnić odpowiednie warunki i możliwości osobistego rozwoju. Pierwsza przeprowadzka z rodzinnych stron miała miejsce do Katzegrűn. Tutejszy pobyt dorastający Józef streścił krótko: Nie ma tutaj parafii – wspomina. Chodziliśmy do kościoła maryjnego, w Chlume, godzinę drogi od domu. Piękny, okazały kościół stoi w centrum miasta. Kiedy schodziłem w dół schodami, na drugą stronę kościoła zauważyłem płaskorzeźbę Pana Jezusa w Ogrodzie Getsemani.

7 maja 1899 roku, Józef po raz pierwszy przystąpił do Komunii świętej. Ten okres życia owiany jest milczeniem. Założyciel nie uchylił rąbka tajemnicy swoich przeżyć, które towarzyszyły mu w czasie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego po raz pierwszy  do swojego serca. Ogarniając okiem wiary czas młodości i dojrzewania Litomiskiego, możemy bez przesady powiedzieć, że Józef, podobnie jak Chrystus nie miał gdzie głowy oprzeć.

W okresie kształtowania się wiary przyszłego Założyciela, ważną rolę w życiu duchowy zaczęła odgrywać Matka Boża. Stałą tradycją w rodzinie Litomiskich stały się pielgrzymki   do Sanktuarium Maryi w Starej Boleslavi, gdzie odbierała Ona cześć, jako Patronka Narodu Czeskiego. Miejsce to musiało głęboko zapisać się w sercu Józefa, skoro już, jako Fundator nowego Zgromadzenia, sprowadził kopię cudownego wizerunku Maryi z Dzieciątkiem do Domu Macierzystego w Wiedniu, który uroczyście koronował sam Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Enrico Sibilia.

Młody Józef mimo częstych przeprowadzek swojej rodziny, które zapewne przeszkadzały w regularnym zdobywaniu wiedzy, nie miał większych problemów z nauką. Potrafił szybko zaklimatyzować się w nowym otoczeniu, nawiązując szczere relacje z rówieśnikami. Po szkole podstawowej rozpoczął naukę krawiectwa, którą z czasem przerwał.

W 1910 r. Józef zapukał do drzwi Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Pradze. Czas tam spędzony, był bez wątpienia czasem wzrastania w łasce u Boga i u ludzi.