5 MARCA – PO ŚLADACH OJCA KLEMENTA…

Napisany dnia: Marzec 9, 2019

5 MARCA – PO ŚLADACH OJCA KLEMENTA…

We wtorkowe przedpołudnie wyruszyliśmy w drogę, podążając śladami Ojca Klementa Józefa Nowaka. Jego postać na trwałe wpisała się w duchowy fundament naszego Zgromadzenia, gdyż wraz z Ojcem Janem Polakovičem stali się pierwszymi pocieszycielami, którzy na ręce Ojca Założyciela złożyli swoje śluby w czasie uroczystej Eucharystii na Rennwegu w Wiedniu.

To właśnie o wyjątkowości rodzącej się nowej wspólnoty – braci pocieszycieli – pisała w jednym z listów Matka Róża Vůjtěchová – Założycielka Zgromadzenia Sióstr Pocieszycielek do Ojca Litomiskiego: Serdecznie pozdrawiam Ojca duchowe dzieci, niech się nie oszczędzają w służbie miłości wynagradzającej. Zatem jest już was trzech – trzy kwiaty w Ogrodzie Getsemani, Bogu niech będą dzięki; trzech apostołów na Górze Oliwnej. Szczerze pozdrawiam Waszych drogich współbraci, te powołane kwiaty, rosnące w Ogrodzie Getsemani, by zrozumiały jako dobre dzieci, czym był krwawy pot Jezusa. Modlę się za nich jak również za Ojca, moje miłe dzieci będą kamieniami węgielnymi“.

Ojciec Klement wraz z Ojcem Janem byli pierwszymi pocieszycielami kładącymi fundamenty pod kształtującą się wspólnotę. Ojciec Litomiski w swoich wspomnieniach tak opisał początki Zgromadzenia: „w czasie porannych modlitw przed figurą Matki Bożej z Lourdes zawierzyliśmy się Najświętszym Sercom. W tym właśnie dniu położyliśmy fundament Zgromadzenia Pocieszycieli. Za kaplicę służył nam nasz mały pokój na Rennwegu. Ze łzami w oczach poświęciliśmy Boskiemu Sercu Jezusa przez ręce Niepokalanej Najświętszej Maryi Panny nasze serca, nasze całe życie, aż do śmierci“.

Ojciec Klement rozpoczął swój nowicjat 7 kwietnia 1922 roku zaś po jego ukończeniu, dokładnie rok później złożył swoją pierwszą profesję na ręce Ojca Założyciela. Swoje wieczyste „tak“ Boskiemu Sercu Jezusa wypowiedział 8 kwietnia 1927 roku w obecności Ojca Józefa Litomiskiego. W Chrystusowe kapłaństwo został włączony w 1931 roku w Brnie. Dojrzewając w swoim powołaniu pełnił funkcję wikariusza w parafii Hohenau oraz Wiedniu –Baumgarten, następnie został proboszczem w parafii w Hof / Leithagebirge i Markthof zaś w latach 1946-1963 pełnił obowiązki proboszcza w Biedermannsdorf w parafii św. Jana.

Odszedł do Domu Ojca 4 listopada 1980 roku, przeżywszy 86 lat, w 50 roku swojego kapłaństwa. Wśród wiernych został zapamiętany jako „człowiek o wielkim sercu, sumienny, bezinteresowny, angażujący swoją wiedzę i siły w codzienną pomoc ludziom“.

Został honorowym obywatelem miasta.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele parafialnym 14 listopada 1980 o godzinie 9.00. W tym roku przypada 39 rocznica jego śmierci.