5 CZERWCA – UPAMIĘTNIONY

Napisany dnia: Czerwiec 5, 2019

5 CZERWCA – UPAMIĘTNIONY

Pragnienia braci, by na trwało upamiętnić osobę swojego Założyciela zaczęły kiełkować w czasie ostatniej kapituły generalnej. Dziś w wigilię Jego narodzin dla nieba stały się faktem. W naszym Domu Generalnym w Mariance odbyła się wyjątkowa uroczystość, która wpisała się na karty historii naszej wspólnoty złotymi literami.

Pod przewodnictwem Księdza Biskupa Franciszka Rabeka zgromadziliśmy się w kaplicy na modlitwie przedpołudniowej jak również modlitwie Regina Caeli. Następnie przed figurą Boskiego Serca Pana Jezusa, przed którą modlił się nasz Założyciel odmówiliśmy wspólnie litanię do NSPJ po której Ksiądz Biskup dokonał uroczystego obrzędu poświęcenia Muzeum Ojca Józefa Litomiskiego.

Wśród najważniejszych eksponatów znajduje się ołtarz, przy którym Miły Ojciec celebrował ofiarę mszy świętej; Jego kielich jak również monstrancja; autobiografia spisana ręcznie przez Ojca Litomiskiego jak również liczne kroniki, fotografie orz listy pisane do braci.

We wspólnej radości towarzyszyły nam siostry pocieszycielki jak również przyjaciele naszego Zgromadzenia Państwo Piotr i Lenka Solej.

Nasze Muzeum nawiedził również metropolita bratysławski ks. arcybiskup Stanisław Zvoleński jak również ks. arcybiskup Jan Babiak metropolita Kościoła Greckokatolickiego na Słowacji.