7 KWIETNIA – O ROK STARSI… 98 ROCZNICA ZAŁOŻENIA ZGROMADZENIA

Napisany dnia: Kwiecień 7, 2020

7 KWIETNIA – O ROK STARSI… 98 ROCZNICA ZAŁOŻENIA ZGROMADZENIA

Dokładnie 98 lat temu, siódmego kwietnia 1922 r. w ówczesne święto Matki Bożej Bolesnej na Rennwegu w czeskim kościele Najświętszego Odkupiciela, Ksiądz Kardynał August Pifll powołał do istnienia Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani. Pragnienie Ojca Józefa Litomiskiego stało się faktem, które Kościół pobłogosławił w osobie Ojca Świętego Piusa XI. Nowo powstała rodzina zakonna w centrum swojej duchowości postawiła Najświętsze Serce Jezusa, przeżywające swoje duchowe konanie w tajemnicy  Ogrodu Oliwnego.

Ojciec Jan Polakovič, najbliższy współpracownik Ojca Założyciela w kronikach Zgromadzenia tak zapisał to wydarzenie:

„o godzinie siódmej rano, przyjechał na bryczce do kościoła na Rennwegu kardynał Piffl. Przyjechał, aby ukazać światu nowe Zgromadzenie (…), zakonników, którzy przez swoje śluby mieli związać się z ową wspólnotę w Jego obecności. Poświęcił habity, różańce, krzyże i wręczył (im) według obrzędu Zgromadzenia. Najpierw podął Założycielowi, naszemu Miłemu Ojcu, który w tym poświęconym habicie, złożył śluby na ręce Jego Eminencji i zostął pierwszym pocieszycielem… Potem (drugi kandydat) przyjął habit wraz z imieniem Jana Nepomuckiego. Trzeciemu (nadano imię) Klementa Hofbauera. Ludzie zebrani w kościele byli bardzo wzruszeni, widząc przeżycie pierwszych trzech (pocieszycieli) – tego nie można opisać słowami.”

Ten dzień stał się, zatem dniem narodzin nowej rodziny zakonnej we wspólnocie Kościoła powszechnego. Mimo wielu doświadczeń historycznych, prześladowań w okresie wojennym i komunistycznym, wielkimi krokami zbliżamy się do złotego jubileuszu powstania naszego Zgromadzenia. Dziękujemy za 98 lata historii i prosimy Dobrego Boga, aby nadal nam błogosławił i wskazywał czego od nas  oczekuje. Deo Gratias.