Jubileuszowe radości trwają. Bracia naszej prowincji przebywają obecnie w Domu Generalnym wykorzystując czas na wspólne spotkania braterskie i pielgrzymowanie. Pierwszy dzień spędziliśmy na pielgrzymowaniu po sanktuariach maryjnych w Šaštinie i Strážnicach ( w Czechach). W narodowym sanktuarium Słowacji przed obliczem Matki Bożej Bolesnej zawierzyliśmy Zgromadzenie naszej Matce i Patronce – Bolesnej Pocieszycielce. Akt oddania pod przewodnictwem naszego ojca generała dokonał się w obecności reprezentantów wszystkich naszych pocieszycielskich wspólnot.

Kolejnym punktem na duchowej mapie naszego pielgrzymowania były Strážnice. Tam oczekiwał na nas ojciec Łukasz Karpiński, który przywitał nas w imieniu wspólnoty pijarów. Dowiedzieliśmy się o historii zakonu pijarów, dziejach świątyni w której znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Ostatnim miejscem które odwiedziliśmy była malownicza Skalica – rynek główny oraz klasztor franciszkański wraz z ogrodem. To właśnie tu znajduje się miejsce wypiekania tradycyjnych ciast zwanych trdelnikami 🙂