W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel nasze sanktuarium w Mariance przeżyło wyjątkowe wydarzenie. Po blisko czterech latach zmagań została przygotowana i poświęcona Kaplica Adoracji. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ksiądz biskup Józef Halko. Przy tej okazji wierni mieli możliwość przyjęcia szkaplerza i wpisania się w duchowe dziedzictwo zakonu karmelitańskiego.

W centrum Kaplicy Adoracji znajduje się postać Matki Bożej – Niewiasty Eucharystii, która w swoim Sercu skrywa Jezusa Hostię. Kaplica ta  spełnia duchowe pragnienie naszego Założyciela Józefa Litomiskiego, by charyzmat eucharystyczny pocieszycieli stawał się częścią życia wiernych wśród których na co dzień posługujemy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to już druga Kaplica Adoracji przygotowana staraniem braci na ziemi słowackiej. Pierwsza Kaplica powstała przy kościele Boskiego Serca Jezusa w Złotych Moravcach staraniem o. Tymoteusza Góreckiego. W Roku Życia Konsekrowanego (2015) poświęcił ją ksiądz biskup Viliam Judak.

„Powołanie każdego człowieka ma się przejawiać w modlitwie, zwłaszcza w adoracji, którą mamy wynagradzać Boskiemu Sercu Jezusa Jego śmiertelny smutek. W ten sposób każdy z nas ma możliwość składania siebie w duchu wynagrodzenia, by w ten sposób starać się o swoją doskonałość.” 

Józef Litomiski