– Wam jest powierzona szczególna misja modlitwy za świat i za Kościół – powiedział bp Krzysztof Wętkowski do osób życia konsekrowanego, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku, sprawowanej 2 lutego, w ramach diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego.

Na modlitwie zgromadziły się delegacje zgromadzeń zakonnych działających na terenie diecezji włocławskiej. Na początku Mszy św. miało miejsce poświęcenie gromnic oraz procesja ze świecami.

W homilii biskup włocławski ukazał powołanie i charyzmat życia zakonnego w perspektywie święta Ofiarowania Pańskiego. Podkreślił, że choć życie każdego człowieka wierzącego powinno być poświęcone Bogu, to sposób szczególny dokonuje się ono w konsekracji. – W sposób radykalny to ofiarowanie dokonuje się przez tajemnice konsekracji, gdy człowiek pragnie poświęcić się całkowicie Bogu i ludziom do których zostanie posłany – mówił bp Wętkowski, dodając, że do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest odwaga wynikająca z wiary.

Jako wzór wiary i modlitewnego czuwania homilista wskazał Symeona i Annę, którzy jako jedyni rozpoznali w małym Dziecku Mesjasza. Scenę tę duchowny zinterpretował w kontekście słów, że wierzący mają być solą ziemi. – To znaczy, że nie musi być ich dużo. Ważne, żeby dobrze spełniali swoją rolę w świecie – wyjaśniał. W tym kontekście zachęcił wszystkich, by na wzór Symeona i Anny, trwali na modlitwie i czuwaniu. – To właśnie wam, drodzy bracia i siostry życia konsekrowanego, powierzona jest szczególna misja modlitwy za świat i za Kościół, czuwania i czekania na to, że Pan przychodzi w sposób niekiedy nieoczekiwany – mówił bp Wętkowski, dodając, że jedynie człowiek pod natchnieniem Ducha Świętego rozpozna w różnych miejscach, okolicznościach i ludziach przychodzącego Chrystusa.

Podczas Mszy św. osoby życia konsekrowanego odnowiły przyrzeczenia realizacji rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Źródło: diecezja.wloclawek.pl