– Niech nasza modlitwa i troska o jedność chrześcijan nie ogranicza się tylko do tego tygodnia, ale trwa nieustannie – mówił bp Krzysztof Wętkowski 20 stycznia, podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele św. Jana Chrzciciela we Włocławku.

Na wspólnej modlitwie liturgią godzin, której przewodniczył biskup włocławski zgromadzili się m.in. duchowni i wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego oraz Rzymsko- i Grekokatolickiego.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Dawid Mendrok, pastor luterańskiej wspólnoty we Włocławku. Nawiązując do hasła Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego”, zaznaczył, że miłość przekracza wszelkie granice i podziały między ludźmi. Rozważając natomiast pytanie, które Jezusowi postawił uczony w Prawie: „kto jest moim bliźnim?”, próbował odpowiedzieć na nie z perspektywy poranionego przez zbójców człowieka, którego minęli kapłan i lewita, a z pomocą przyszedł Samarytanin. – Niekiedy w naszym życiu bywa podobnie: oczekujemy pomocy od ludzi, którzy wydają się być nam bliscy, a otrzymujemy ją od tych, po których byśmy się tego nie spodziewali – mówił kaznodzieja. W dalszej części wyjaśnił, że w osobie miłosiernego Samarytanina możemy dostrzec Pana Boga, który pochyla się nad każdym człowiekiem i przychodzi mu z pomocą.

Na zakończenie modlitwy bp Krzysztof Wętkowski podziękował za obecność i wspólnotę modlitwy zgromadzonym na liturgii, wśród których byli także alumni włocławskiego seminarium wraz z moderatorami, siostry zakonne oraz duszpasterze biskupiego miasta. Ksiądz biskup życzył wszystkim, by modlitwa o jedność chrześcijan nie ograniczała się tylko do jednego tygodnia, ale, żeby była kontynuowana przez cały rok.

Żródło: diecezja.wloclawek.pl (tekst i zdjęcia) 

Naszą wspólnotę zakonną reprezentował Br. Stanisław CCG