Dokładnie 50 lat temu odszedł do Domu Ojca o. Jan Polakovič – współzałożyciel naszego Zgromadzenia. W czasie uroczystości pogrzebowych zgromadzeni wówczas wierni usłyszeli z ust pocieszycielskiego prowincjała o. Tomasza Iváka następujące słowa: „w naszym zmarłym współbracie Kościół Święty traci dobrego, gorliwego, ofiarnego kapłana, wielkiego adoratora Najświętszego Sakramentu, męża modlitwy i ofiary, wznacnego czciciela Najświętszego Serca i wiernego syna Matki Bożej.”

„Kościół stracił tak dobrego kapłana – ale niebo zyskało nowego orędownika” – powiedział w czasie uroczystej eucharystii przełożony generalny naszego Zgromadzenia o. Michał Krysztofowicz, który zwrócił uwagę na trzy aspekty życia o. Jana z którego mogą czerpać ludzie każdej doby: adoracja, cierpienie oraz wierność.

Piątkowy wieczór stał się dla nas sposobnością, by wyrazić w czasie eucharystii w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Bratysławie-Rači wdzięczność dobremu Bogu za setną rocznicę złożenia ślubów zakonnych o. Polakoviča oraz 50 rocznicę jego odejścia do wieczności. Wśród uczestników liturgii nie zabrakło braci naszego Zgromadzenia pracujących w Polsce i na Słowacji, sióstr pocieszycielek, członków III zakonu naszych pocieszycielskich zgromadzeń, licznych członków najbliższej rodziny ojca Jana oraz tych, którzy za życia poznali go osobiście.

Po eucharystii jej członkowie udali się na modlitwę koronki do Bożego Miłosierdzia, która została odmówiona przy grobie o. Jana. Również tu spoczęły znicze i kwiaty będące symbolem wdzięczności za jego życie, zaś trwałym upamiętnieniem jego osoby stała się pamiątkowa tablica poświęcona w czasie mszy świętej, przez naszego ojca generała, która zawiśnie w tutejszej świątyni.